כאבים ביד

כיום, אנשים רבים מאד עובדים שעות ארוכות מול המחשב וגם בשעות הפנאי הם נוהגים להשתמש בו לצרכי תקשורת עם חברים, בידור ועוד. העבודה מול המחשבים גורמת לעומסים גדולים על הגוף ככלל ועל הידיים בפרט, והתוצאה יכולה להיות במקרים רבים דלקות ובעיות של כאבים ביד.

כמובן - גם פעילויות אחרות יכולות לגרום לבעיות של כאבים ביד כמו עבודות שבהן נעשה שימוש תכוף בידיים (למשל אצל ספרים), וכמובן גם תאונות, פציעות ומחלות.

 

כאבים ביד – איך מתמודדים

כדי להתמודד עם בעיות של כאבים בידיים צריך תחילה לנסות ולאתר, כמובן, את מקורם ומומלץ, במקרה של כאבים חריפים, לפנות לייעוץ רפואי.

כדי לטפל בבעיה לטווח ארוך – יש לנסות ולהפחית את העומס על הידיים באמצעות יישום של כמה כללים ארגונומיים פשוטים. נסו, למשל, להחליף בין יד ימין ליד שמאל בזמן העבודה עם העכבר. אפשר גם לחבר שני עכברים למחשב ופשוט להחליף בין הידיים. בנוסף, מומלץ לנסות מקלדות שונות כדי למצוא את המקלדת הנוחה והמתאימה ביותר עבורכם.

כאבים ביד קשורים לא רק לעבודה עם עכבר כפי שרבים נוטים לחשוב. במקרים רבים הם נובעים מעומסים שמוטלים על האיזורים העליונים שבגוף כמו השכמות והצוואר, בזמן עבודה מול מחשב. הדלקות אינן נובעות מחיידקים (כמו אלו שגורמות לנו לחום ומטופלות באנטיביוטיקה), אלא משיבוש בתפקודים של העצבים והשרירים שנמצאים בגופנו – כך שעומס באזור הצוואר יכול להתבטא בבעיות של כאבים ביד.

 

כאבים ביד? שבו נכון

אז מה עושים? הקפידו על ישיבה נכונה: הצבת המסך בגובה נכון ומנח נכון של הידיים עוזרים למנוע כאבים ביד. גובה המסך צריך להיות כך שגובה העיניים יהיה במסגרת העליונה של המסך. אמות הידיים צריכות לנוח על השולחן או על משטח תמיכה ייעודי כמו ה"ארגוקלאוד" שלנו. אם אתם עובדים מול מחשב נייד, הקפידו לעבוד בצורה נוחה ולא בתנוחות משונות. עוד דרך להתמודד עם כאבים ביד היא לשמור על בריאות תקינה של הגוף באמצעות חיזוק שרירי הגב והקפדה על תרגילי תנועה ומתיחות במשך יום העבודה.