דלקת בגיד

מהו בעצם הגיד? הגיד הוא החלק המחבר בין השריר לעצם ותפקידו העברת הכוח שמייצר השריר אל העצם.
בשל תפקידו הוא חשוף לפעילות חוזרת ונשנית ולמתח מתמשך העלולים להצטבר במהלך השנים לעומס יתר ופגיעות.
אספקת הדם אל הגידים דלה דבר המקשה על שיקום האזור לאחר פגיעתו.

כל שריר מחובר על יד גידים אל העצם, כאשר השריר מתכווץ, הגיד נמתח ומניע את העצם.
נקודת האחיזה לעצם היא חזקה מאוד וחלק מסיבי הגיד חודרים לתוך העצם.
בגידים קיימים חיישנים עצביים המהווים חלק מהמערכת הפרופיוצפתית (Proprioception) שתפקידה לספק למערכת העצבים המרכזית את תחושת המקום והתנועה של חלקי הגוף השונים.

הסימן במרכזי לדלקת בגידים הינו כאב, במקרים רבים כאב בשעות הערב והלילה ( משום שההורמון המלבה את הדלקת מופרש בדומה להורמון הגדילה בזמן מנוחה ובלילה),
בנוסף לכאב עלולים להופיע: אודם, חום ונפיחות וכמעט תמיד גם הגבלת תנועה באזור הפגוע.

 

הפגיעות השכיחות בהן מערובת דלקת בגיד הן:

De Quervain Disease - דלקת בגידים האחראיים על פעולת הפשיטה באגודל ( הרחקתו מכף היד), הסימנים הקלאסיים הם: כאב, רגישות מקומית, נפיחות בצד הקרוב לאגודל של שורש כף היד וקושי באחיזה.
מבחן קליני לזיהוי הבעיה בשם מבחן פינקלשטיין: הכנסת האגודל בתוך כף היד ואגרופה, הטיית כף היד לכיוון הזרת , אם מופיע כאב חד זהו סימן חיובי לפגיעה הנ"ל.

Trigger Finger (אצבע הדק) – פגיעה זו נגרמת עקב התעבות באחד מגידי האצבעות, או בתעלה בה עובר אותו גיד (המלאה בנוזל סיכוך העוזר לפעולה חלקה שלו), הנפיחות גורמת לכך שהגיד "יתקע" באמצע התנועה שלו ובכך יגרום לאצבע ל"קפוץ" או להישאר במנח קבוע.
בדרך כלל הפגיעה מתרחשת בבסיס האצבע, ליד" קו החיים", אך עלולה להתרחש בכל אחד מגידי האצבעות.

מרפק טניס (Tennis Elbow)- דלקת במוצא השרירים המיישרים את שורש כף היד והאצבעות, האזור הפגוע נמצא בצידו החיצוני של המרפק בסמוך לעצםlateral) epicondyle).
מתבטא בכאב בזמן הרמת חפצים ובעת בזמן לחיצת יד, לעיתים עם הקרנת כאב לכיוון כף היד.
בדיקה שכיחה אצל הרופא: כאשר היד ישרה, כף היד בזוית של 90 עם האמה והאצבעות מופנות כלפי מעלה, יבקש הרופא להתנגד לניסיון שלו " להוריד" את כף היד מטה, אם יופיע כאב חד במרפק אזי זהו סימן חיובי לפגיעה זו.

דלקת בגידי הכתף- הגידים הפגיעים באזור הכתף נקראים Rotator Cuff, אלו גידים הסובבים את עצם הזרוע ומייצבים אותה בזמן תנועת היד.
בין הסיבות לדלקת בגידי הכתף: חבלה, עיבוי של הגיד או של אחת מרצועות הכתף ו"צביטתו" Inpingment) (בתוך המפרק בעת הרמת היד ( פגיעה זו נקראת כתף שחיין כי שחיינים רבים סובלים ממנה) ואספקת דם לא טובה לגיד.הדלקת מבטאת בכאב בזמן הרמת פצים ובזמן הרמת היד בעיקר מעל גובה הראש, לעיתים קיימת גם הקרנת כאב לאורך היד.

דלקת בגיד אכילס- גיד אכילס הוא הגיד המחבר את שרירי השוק האחוריים אל העקב, הוא פועל בדחיפת כף הרגל מהקרקע בזמן הליכה וריצה ובזמן תנועת הפוינט בכף הרגל.
הוא עלול להיפגע כתוצאה מנפילה לא נכונה או משימוש יתר ( בעיקר אצל ספורטאים).

הטיפול הרפואי בדלקת כולל תרופות אנטי דלקתיות (אטופן, אביטרן, ארקוקסיה ועוד), לעיתים הזרקת סטרואידים לגיד עצמו והפניה לפיזיותרפיה.
אל תוותרו על הפיזיותרפיה, לרוב, להופעת הדלקת סיבות ביומכאניות, התעלמות ממקור הבעיה וטיפול בסימפטומים בלבד עלול להסתיים בדלקת חוזרת ועם הזמן הפיכתה לכרונית.

בשילוב עם הטיפול הרפואי חשוב למצוא את הגורם לדלקת בגיד ולטפל באותו גורם,
מנח לא נכון של כף היד בעת אחיזת העכבר, תנועה חוזרת של הרמת היד מעל גובה הראש, טכניקת חבטה לקויה בטניס, אלא רק חלק מהסיבות שמעוררות דלקת בגיד.

בנוסף לדלקת הגידים על רקע שימוש חוזר ומתמשך, הגיד עלול להיפגע כתוצאה חבלה, נפילה או כל אירוע טראומתי אחר, החבלה גורמת לקרע חלקי או מלא של הגיד, לכאבים ודלקות.


דלית בן-טובים

יועצת ארגונומית וספורתרפיסטית מטעם מכון ווינגיט עם התמחות בארגונומיה.
מנהלת מקצועית בארגו פור יו בע"מ ובאתר ergoshop