דלקות מחשב – מה זה בעצם אומר?

השימוש המסיבי במחשב מוביל לעתים קרובות לבעיות שונות, כמו "דלקות מחשב", שהן למעשה דלקות המתפתחות באזורים שונים ביד ויכולות להפוך לבעיות כרוניות ולפגוע באיכות חייהם וביכולות העבודה של הסובלים מהן.

דלקות אלה נובעות בדרך כלל מהשימוש החוזר והנשנה במקלדת ובעכבר. שימוש אשר יוצר עומס כבד מאוד על הידיים ויכול במשך הזמן לגרום לקרעים קטנים ומיקרוסקופיים ברקמות. הקרעים הללו יוצרים בסופו של דבר דלקות שמכבידות מאוד על התפקוד של האזורים הפגועים.

"דלקות מחשב" - האויב השקט


הסיבה העיקרית לבעיות אלה היא השימוש בפרק כף היד, אשר נע כל הזמן הלוך וחזור, ויוצר מאמצים קטנים במשך שעות ארוכות ומתישות.
הדבר קורה גם במסגרת עבודות שלא מול המחשב, הכוללות פעולות רפטטיביות רבות, כגון הברגה, הלחמה, או בישול.

דלקות מחשב יכולות לגרום למגוון רחב מאוד של כאבים: כאב חד, דקירות, נמלול, עקצוצים והירדמות של האזור, נוקשות המפרק וירידה בהיקף התנועה.

מי שסובל ממקרים קלים יכול להיעזר במנוחה פשוטה על מנת להעביר את הכאבים. כל שעליו לעשות הוא להוריד את העומס מעל האזור הפגועה ולתת לו להחלים.
מאחר ורוב המקרים של דלקות מחשב נגרמים לאנשים בשל עבודתם, אפשרות זו מעט פחות ריאלית בעבורם, והדלקות עשויות להחמיר ולהפוך לכרוניות.

במידה והמצב מחריף והבעיה מתפתחת לכדי דלקות חמורות, יש צורך לעתים בטיפול תרופתי אנטי דלקתי, טיפול פיזיותרפי, ובמקרים יוצאי דופן במיוחד, בהתערבות כירורגית פולשנית.

על מנת למנוע היווצרות של דלקות מעין אלה, חשוב לשמור על התנהלות נכונה בעת העבודה מול המחשב. כאשר סביבת העבודה בנויה נכון ומותאמת לכם בצורה אבסולוטית, אתם יכולים להפחית את הכאבים באופן משמעותי. שימוש בעזרים ארגונומיים, כגון עכבר ארגונומי, זרוע למחשב, פד ארגונומי לעכבר ועוד, לצד הקפדה על ישיבה נכונה על כיסא באיכות גבוהה, יכולים לסייע רבות במניעת דלקות מחשב, ולהפחית למינימום את הכאבים.

אם גם אתם סובלים מתסמינים של דלקות מחשב, צרו עמנו קשר ונשמח לספק לכם ייעוץ ולעזור לכם לבנות סביבת עבודה מותאמת אישית.


דלית בן-טובים

יועצת ארגונומית וספורתרפיסטית מטעם מכון ווינגיט עם התמחות בארגונומיה.
מנהלת מקצועית בארגו פור יו בע"מ ובאתר ergoshop