כאבי ידיים

כאשר מדובר בכאב כרוני – חלק מהסיבות להופעת כאבי ידיים נעוץ בדלקות פרקים, שגורמות לכאבים ונפיחויות במפרקים. גורם נפוץ נוסף שיכול להוביל להופעת כאבים ביד הוא כאב המוקרן מאזור הצוואר, או מהאזור של חגורת הכתפיים ומהכתפיים.
כאבים אלה ילוו בדרך כלל בתחושת זרמים, עקצוצים ובתחושת הרדמות של היד.


בעיות כרוניות נוספות שעלולות לגרום לתחושה של כאבי ידיים הן:

  • תסמונת התעלה הקארפלית, הידועה גם בשם תסמונת מנהרת שורש כף היד
  • דלקת בגיד האגודל
  • מרפק טניס
  • מרפק גולף
  • דלקת בכתף
  • דלקת בגיד אצבעות כף היד


מקורן של רוב הפגיעות הללו הוא בפעולות רפטטיביות החוזרות על עצמן פעמים רבות וגורמות לקרעים מיקרוסקופיים ברקמות היד, ביניהן שרירים, גידים, רצועות ועוד (למשל עבודה מרובה מול מחשב). עם השנים, הנזק הזה מצטבר וגורם לדלקות הגורמות לתחושת כאבים ביד.

כאבי ידיים – מה עושים?
על מנת לטפל בכאבים מסוג זה, מומלץ לבדוק את מקורם מיד עם הופעת התסמינים הראשונים ולא לחכות עד שהכאבים יהפכו לבלתי נסבלים. יש לזכור - כאשר אתם חשים בכאב, זוהי דרכו של הגוף לאותת לכם כי משהו אינו כשורה. אל תתעלמו ממנו, כי ההשלכות לכך עשויות להיות חריפות.

מאחר ואנו משתמשים בידיים שלנו כל הזמן, כאבים ביד יכולים להגביל אתכם מאוד ולהקשות על ביצוען של פעולות פשוטות ויום יומיות. על מנת שלא תסבלו מכאבים, השתדלו להקפיד לטפל בעצמכם בזמן, על מנת שהירידה באיכות החיים שלכם תהיה זמנית בלבד.

במקביל לטיפול בכאבים עצמם שנעשה בד"כ באמצעות תרופות ופיזיותרפיה, חשוב לגלות מהו הגורם המחולל של הבעיה. במקרים רבים תוכלו, בעזרת ארגונומיה נכונה של סביבת העבודה שלכם, להקל על פתרון הבעיות, ואף למנוע בעיות נוספות.

אם גם אתם סובלים מתסמינים של כאבי ידיים, צרו עמנו קשר ונשמח לספק לכם ייעוץ ולעזור לכם לבנות סביבת עבודה מותאמת אישית.


גיל בן-טובים

יועץ ארגונומי מומחה,

MPH בבריאות הציבור עם התמחות בביומכניקה וארגונומיה.

מייסד ומנכ"ל ארגו פור יו בע"מ ומנהל ראשי של אתר ergoshop