פד לעכבר – פתרון פשוט למניעת כאבים

הכאב, אשר מלווה לעתים בתחושת נימול בקצות האצבעות, נגרם בשל הלחץ אשר מופעל לכל אורך זמן העבודה על מפרק כף היד, ובעיקר על אזור התעלה הקארפלית, אזור רגיש במיוחד אשר אחראי על מעבר התחושה לאצבעות.

פד לעכבר – איך בוחרים?
בעבר, על מנת למנוע את הכאבים הללו, נהגו רבים להמליץ על קניית פד לעכבר מג'ל. פדים אלו הקלו לעתים על הלחץ שהופעל על שורש כף היד, אך בד"כ הם גרמו לשימוש לא נכון בעכבר. דבר שהוביל לכאבים נוספים.
הסיבה לשימוש הלא נכון שנגרם בשל סוג זה של פד לעכבר, נובעת מכך שהוא מציע תמיכה רק לשורש כף היד ולא לאמה כולה. בצורה כזו, המשתמשים מזיזים רק את מפרק כך היד ולא את היד כולה, ובכך יוצרים עומס מתמשך על קבוצת השרירים האחראים לתנועה זו.
כדי להקל באמת, יש לבחור פד לעכבר התומך ביד כולה. הכוונה היא לפדים המתחברים לשולחן המחשב או לכיסא, ונותנים תמיכה לאמת היד שלכם, ובצורה כזו מקלים את המאמץ הכרוך בהחזקתה באוויר לאורך השימוש בעכבר.


ישנם מספר הבדלים ההופכים פד לעכבר מסוג זה ליעיל משמעותית מפד הג'ל לעכבר. ראשית, הפד נותן תמיכה ואחיזה לכל היד, ובכך מקל את הלחץ המופעל על אזור התעלה הקארפלית. התמיכה המלאה לכל אמת היד עוזרת למשתמשים להניע את כל היד ולא רק את מפרק כף היד, כך שלחץ העבודה מתפזר בין קשת רחבה יותר של שרירים, ובכך מקל עליהם את העבודה ומונע כאבים מיותרים.
הבדל נוסף ומשמעותי בין השניים, הוא כמובן בחומר ממנו עשוי הפד, כאשר הפדים רחבי התמיכה עשויים בדרך כלל מפלסטיק משולב בחומר דמוי עור, אשר מונע מהיד לשקוע עמוק מדי בתוך הפד, ובכך לגרום להגברת הלחץ על המפרק.

 

גיל בן-טובים

יועץ ארגונומי מומחה,
MPH בבריאות הציבור עם התמחות בביומכניקה וארגונומיה.
מייסד ומנכ"ל ארגו פור יו בע"מ ומנהל ראשי של אתר ergoshop